Czy warto kupić auto z Niemiec?

Jakie są plusy zakupu auta z Niemiec?

Największym plusem zakupu samochodów z Niemiec jest ich stan techniczny. W większości przypadków samochody nawet z wyższym przebiegiem są lepiej utrzymane, niż ich polskie odpowiedniki. Dlaczego?Odpowiedź jest bardzo prosta – niemieckie drogi to przede wszystkim autostrady, których nawierzchnie są we wręcz w idealnym stanie. Aby pokazać jak bardzo kluczowy jest to czynnik, prześledźmy drogę chociażby z Wrocławia do Kołobrzegu. Liczy ona około 400 kilometrów, podobnie jak droga Hamburg – Lipsk. Ile razy na polskiej trasie nasze koło wpadnie w pokaźną dziurę, ile razy użyjemy sprzęgła, ile razy będziemy zmuszeni do mocnego hamowania?Znacząco więcej niż podczas przejazdu po niemieckiej drodze. To właśnie te detale przyczyniają się do faktu, że pojazdy z Niemiec są bardzo dobrym wyborem.

Niemieckie prawo pomaga kupującemu

Kolejna kwestią jest podejście niemieckich użytkowników do serwisowania samochodów, które znacząco różni się od polskiego. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek usterki, użytkownik podejmuje decyzję o wymianie uszkodzonego elementu najlepiej na część oryginalną, bądź wysokiej jakości zamiennik. Niemieckie prawo jest zupełnie inne niż w Polsce, a jego egzekwowanie jest na nieco innym poziomie. Na sprzedawcę, który ukrył informacje o sprzedawanym pojeździe, takie jak wypadkowość, przebieg itd., czekają bardzo wysokie sankcje. Jeżeli nie do końca wierzymy w te słowa, wystarczy przejrzeć niemieckie ogłoszenia sprzedaży używanych samochodów, na których praktycznie każda ryska na lakierze jest pokazana na zdjęciu.

Olbrzymi wybór

Niemiecki rynek samochodów używanych ma jeszcze jeden bardzo mocny punkt – wielkość. Plusem jego rozmiarów jest fakt, że znajdziemy na nim praktycznie każdy model samochodu w każdej możliwej konfiguracji. To bardzo duża zaleta szczególnie dla osób, które szczególną uwagę zwracają na wyposażenie pojazdu. Niestety nasze krajowe samochody w większości przypadków są w wersjach budżetowych, natomiast niemieckie wprost przeciwnie. Znajdziemy tam opcje, których możemy nie zobaczyć nawet w pojazdach demonstracyjnych polskich dealerów.

Cena zachęca

Pomimo innej waluty niż polska złotówka, samochody w Niemczech bywają znacząco tańsze niż u nas. Nie mam tutaj na myśli pojazdów w złym stanie technicznym bądź wypadkowych. Średniej klasy samochód w średnim wyposażeniu najprawdopodobniej będzie tańszy w Niemczech niż w Polsce. Dlaczego? Ponieważ tam danego modelu jest znacząco więcej. Mocniejszym argumentem w przypadku ceny jest fakt, że niemiecki użytkownik chcąc zmienić swój pojazd, udaje się do dealera po fabrycznie nowe auto, a nie szuka rozwiązania na rynku wtórnym. Te dwa argumenty działające w połączeniu oddziaływują na cenę.